UA-51465311-1
  • Phone: 61-8-208-593
  • Email Address: info@ari.com.pl

Najbliższe otoczenie- Autor: Jacek Kryg

by architekturaibusiness 0 comments

Architektura Business Deweloperstwo Feng Shui

Historycznie rzecz ujmując feng shui zawsze polegało nie tyle na kreowaniu korzystnego miejsca na zamieszkiwanie czy na pracę, ile na wynajdywaniu najbardziej sprzyjającego otoczenia, na jakie można sobie było pozwolić w danym rejonie. Dokonywano tego według określonego wzoru zwanego Cztery Zwierzęta Kompasu. Owe cztery zwierzęta to Feniks, Smok, Żółw i Tygrys, które w terminologii feng shui zyskały miano Czerwonego Feniksa, Zielonego Smoka, Czarnego Żółwia i Białego Tygrysa. Upraszczając nieco można powiedzieć, że zwykle Czerwonym Feniksem jest front każdego budynku, Czarnym Żółwiem jego tył, Zielonym Smokiem jego prawa strona (patrząc na dom) a Białym Tygrysem jego strona lewa. Reguła Czterech Zwierząt głosi, iż Żółw powinien być wzgórzem wyraźnie górującym nad otoczeniem, Feniks powinien być terenem łagodnie opadającym, „na tyle obszernym by zmieściło się na nim dziesięć tysięcy koni, a w dole winna płynąć rzeka sterowna dla dużych łodzi”, Smok jak i Tygrys powinny się wznosić z tym, że Smok powinien przewyższać Tygrysa. Jak z tego wynika, za najlepsze miejsce dla postawienia dowolnego budynku uznaje się formację „fotela” z solidnym oparciem z tyłu i ramionami z boku co we współczesnych kategoriach odpowiada miejscu np. z wyższym budynkiem z tyłu, wolną przestrzenią z przodu i dwoma mniejszymi budynkami po obu stronach wybranego przez nas miejsca. Przy czym budynek z prawej strony powinien być wyższy od tego z lewej.

Oczywiście mówimy tutaj o miejscu idealnym, o jakie trudno we współczesnych miastach a przecież budynki mieszkalne czy biurowe nie powstają z dala od miast. Niemniej jednak zachowanie choćby tylko kilku z pożądanych przez feng shui cech terenu wyraźnie poprawia jego korzystne oddziaływanie. Cechy te można także kształtować samemu, bo przecież nie jest trudno postawić np. budynek usługowy wobec budynku głównego w odpowiednim miejscu, czyli po jego stronie Zielonego Smoka. Warto by inwestorzy pamiętali także i o tym, kiedy poszukują najodpowiedniejszego miejsca na postawienie biurowca, w którym będzie się pracowało z przyjemnością i wydajnie.

Znalezienie, według zasad Czterech Zwierząt Kompasu, odpowiedniego miejsca na postawienie budynku nie wyczerpuje zagadnienia najbliższego otoczenia biura. Według starożytnego feng shui na jakość feng shui otoczenia składa się niemalże wszystko, co występuje na danym terenie. Zawsze jest lepiej postawić pawilon w terenie urozmaiconym i pełnym zieleni, niż płaskim i niemalże stepowym. Jakość wegetacji na danym terenie świadczy bowiem o jego energii życia zwanej chi, a pofałdowana powierzchnia o drzemiących w ziemi korzystnych energiach. Trafne rozpoznanie jakości badanego terenu stanowi wielką umiejętność konsultanta feng shui i warta jest sowitej zapłaty. Trzeba bowiem tutaj wiedzieć, że według zasad feng shui ekonomia nie zawsze jest najlepszym doradcą, przynajmniej jeśli chodzi o dobór miejsca najkorzystniejszego na jakikolwiek rodzaj działalności. Bardzo często warto zapłacić więcej i znaleźć się w miejscu przyjaznym człowiekowi, aniżeli kupić ziemię okazyjnie i później cierpieć z powodu jej niekorzystnych wpływów lub sporym nakładem sił i środków owe negatywne wpływy neutralizować, jeżeli okaże się to możliwe.

Feng shui jest terminem chińskim i oznacza odpowiednio wiatr i woda. Z tego zaś wynika, że bardzo wysoko w nauce tej ceni się wodę, jaka występuje w sąsiedztwie miejsca pracy. Jak twierdzą starożytni Chińczycy, dobre osadzenie domu, które uwzględnia sytuację wodną danego domu, może znacząco wpływać na osiągnięcia finansowe prowadzonego w tym miejscu biznesu. Z kolei doznania estetyczne nie są wartością wysoko cenioną przez feng shui, lecz także i z nimi trzeba się liczyć, gdy stawia się pawilon biurowy. Ponieważ w zieleni skrywa się wielka ilość energii chi, wprawdzie w jej wersji yin, lecz niezmiernie potrzebnej dla szczęśliwego życia, mistrzowie feng shui zalecają, żeby otoczenie kształtowane było właśnie dzięki niej. Nie chodzi tutaj o sprowadzenie jakiś tropikalnych roślin uznanych za sprzyjające np. w robieniu dużych pieniędzy, lecz roślin w ogóle, najlepiej typowych dla danego terenu, a uznanych za piękne i harmonijne. Teren bez roślin, stepowy, przesuszony nie nadaje się dla człowieka nie tylko ze względów estetycznych, lecz przede wszystkim ze względu na niekorzystne energie, jakie tam panują. 

Autor:

Jacek Kryg

Szkoła Bez Granic

Comments are closed.